2014’e girerken

31/12/2013

BirGün gazetesi bir manşet atmış dün: “2013 Yılının Özeti: Sizin çocuklarınız çaldı, bizim çocuklarımız öldü.” 31 Mayıs 2013 tarihinden itibaren protestolar sırasında hayatını kaybeden 7 gencin yüzleri manşet fotoğrafında. Hepsi de gülümsüyor. “Siz daha fazla çalmayasınız, daha fazla baskı kurmayasınız diye öldük” der gibiler.

Sizin yeni yılınız ne zaman başladı ya da başlar bilemem. Ancak RTE’nin dilinden düşürmediği “Yeni Türkiye”nin yeni yılı, 31 Mayıs 2013’de başladı. Tabi ki onun kastettiği “Yeni Türkiye” olarak değil, Cumhuriyet tarihinin en apolitik neslinin uyanışıyla başlayan “Yeni Türkiye” olarak.

“Yeni Türkiye”nin 7. ayını tamamlayarak girdik 2014’e. Bu 7 ay içerisinde 7 can kaybettik; ama 7 kardeş kazandık. İçimizi karartan ve umudumuzu yitirmemize sebep olan bu olaylar silsilesinde, Ahmet Telli’nin de dediği gibi “dilimizin ucunda küfre döndü her sözcük” kimi zaman. Sinirlendik çoğu zaman, sımsıkı sıktık yumruklarımızı, tırnaklarımızla avuçlarımızı kanatırcasına. Hiç tanımadığımız insanların yaşadıklarına gözlerimiz doldu, sözleriyle yüreklerimiz kabardı. Duvar yazılarına, sosyal medya paylaşımlarına, orantısız zekâya, orantısız mizaha güldük bazen de. Mizah en güçlü silahımızdı ne de olsa. Bizi ayakta tutuyordu. En apolitik insanı bile, bu politik çemberin içine çekiyordu.

Her şeyden  önemli olan ise, yalnız olmadığımızı anladık. “Ne kadar çok benim gibi düşünen insan varmış, ne kadar da çok arkadaşım varmış aslında” dedik. Yakınlaştığımızı, hayata aynı şekilde baktığımızı düşündüğümüz insanlarla ayrıştığımız zamanlar da oldu. Bu kaçınılmaz bir süreçti. Bu kaçınılmaz sürecin içinde ayrışıp, birleşirken, hepimizin fark ettiği bir şey vardı yine de: direniş devam ediyordu ve ediyor da.

Bu son 7 ayda sivil direniş bilinci öyle bir işledi ki ruhumuza, eskiden bir çöpçü bir çocuğu dövdüğünde “komikli” videolar hazırlayan nesil; dün, hem de 31 Aralık gibi “özel” bir gün olmasına rağmen, metro geçişinde Akbil basmayan 20 yaşındaki Aykut Kelek’in başını metal detektörle yaran özel güvenliğe karşı bir protesto düzenlenebiliyor. Bu eylemi “daha ücretsiz toplu ulaşım” mesajıyla birleştirebiliyor; çünkü Türkiye insanı artık hakkını aramadan elde edemeyeceğini biliyor.

2014 yılına bu süreçten birçok şey öğrenmiş, deneyimimiz artmış, biraz da olgunlaşmış olarak giriyoruz. Değil Dünya politikasındaki önemli kişilerin isimlerini bilmek, kendi ülkesindeki bakanların, milletvekillerinin ismini bilmeyen çocuklar, artık siyasi terminolojiyi biliyor. Gaz bombasına maruz kaldığı zaman anti-asitli solüsyonla gözlerini temizlenmesini biliyor. Kendi vergisiyle inşa edilen kamu mallarını, gerekirse kendi özgürlüğü için sökmesi ve barikat kurması gerektiğini biliyor. Kendi vergisiyle inşa edilen duvarlara, kendi arzusuyla duvar yazısı yazabileceğini, afiş asabileceğini biliyor. Eyleme gitmesini, eylemden bahsetmesini, eylemi canlı tutmasını biliyor.

Fransa’da Cumhuriyet bayramı, Cumhuriyet’in kurulduğu günde değil; Fransız İhtilalı sırasında monarşinin temsili olan Bastille hapishanesine baskın yapıldığı gün, 14 Temmuz gününde kutlanır. 31 Mayıs gününün Türkiye için resmi bir ulusal gün olup olmayacağını söyleyebilmek için daha çok erken. Ancak önümüzdeki aylarda da ne olursa olsun, 31 Mayıs 2014 günü de, barışçıl bir protestoyu bir katliama çeviren iktidara karşı “unutursak kalbimiz kurusun” diyerek yine sokaklarda olacağımıza eminim.

Kendini Padişah sanan bir Başbakan, kendini imparatorluk sanan bir hükümete karşı biat etmek istemeyen bir halk uyandı ve korku eşiği her geçen gün düşüyor. 2014’e girerken yanımıza cesaretimizi, istikrarımızı, umudumuzu ve vicdanımızı aldığımız sürece, bu uzun ve meşakkatli süreçte ayakta kalabiliriz. Zor bir yılı bitirdik, daha da zoruna başlıyoruz. Değişim yaratmak ise sadece bizim elimizde ve biz artık bunu, onlardan daha iyi biliyoruz.

(Bu yazı aynı zamanda Radikal Blog‘da yayınlanmıştır.)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s