Ergenekon: Dava Yanlış, Sanıklar Doğru

06/08/2013

Biraz vaktinizi çalacağım müsaadenizle. Yazacaklarım bazılarının hoşuna gitmeyecek, sabırla okursunuz yine de umarım.

Dün Silivri’de adalet sisteminin yok olduğuna tüm Türkiye olarak şahit olduğumuz sırada yazmak istediğim çok şey oldu. Sistemin çöküşünün tescilli emsali olan 5 Ağustos karar anı, bu çöküşe üzüntüm ile bu çöküş sayesinde bazı isimlerin ceza almış olmasına karşı duyduğum sevinçle karıştı, tüm gün hiçbir tepki gösteremeden sosyal medyadaki serzenişleri okudum sadece. Şimdi kafamdakileri toparlayıp, konu hakkındaki fikirlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ergenekon nedir?

Binlerce sayfalık Ergenekon iddianamelerini okuyan nadir isimlerden biri olan ve Ergenekon üzerine rapor yazmış olan Gazeteci Gareth Jenkins bu örgütü (!) güzel tanımlıyor: “Ergenekon iddianameleri, her siyasi şiddet eyleminden sorumlu olan hiyerarşik, merkezi olarak idare edilen ve Türkiye’nin modern tarihindeki her militan grubu yönetmiş; aynı zamanda nükleer, kimyasal ve biyolojik silahları uluslararası piyasaya satmaya hazırlanan bir örgüt suçlamasına yer veriyor. Tabii ki böyle bir örgüt yok.”

Peki bu olmayan örgütte yargılananlardan bazılarını kısaca tanımak ister misiniz?

• Kemal Kerinçsiz: Ermeni düşmanı sözde avukatımızı yakından tanıyalım. “Türk Milletini, TC Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama ile yargılananlar cezalandırılır” içeriğindeki 301. Madde ile başkanı olduğu Büyük Hukukçular Birliği aracılığıyla açtığı veya savunduğu davalarla tanınır. Orhan Pamuk’u “Türklüğü alenen aşağılamak” iddiasıyla ihbar eden Sabahattin Zorlu’nun avukatıdır. Hrant Dink hakkında ilk “Türklüğü aşağılamak” şikayet dilekçesini savcılığa veren Mehmet Soykan’ın avukatıdır. Ayrıca kendisi Elif Şafak’ı da kitabında geçen hayali bir karakterin söylediği sözler üzerine dava etmiştir. Ek olarak, kendisi Boğaziçi Ünversitesi’nde yapılacak olan Ermeni Konferansı’nın iptalini sağlamıştır.

• Arif Doğan: Kürt düşmanı emekli Jandarma Albayını yakından tanıyalım. Kendisi Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele (JİTEM) oluşumunun kurucusudur. Jitem’in 1990-1996 yılları arasında Doğu’da ve Güneydoğu’da işlenen faili meçhul cinayetlerin yüzde 80-90’ının gerçekleştirdiği iddia edilmektedir. (Resmi kanıt tabi ki yok, ama oradaki halka asitli kuyuları sorarsanız, size uzun uzun anlatırlar.)

• Veli Küçük: Türk olmayan herkese düşman bu Jandarma Tuğgeneralini yakından tanıyalım. Arif Doğan verdiği ifadede Jitem’i kendisinin kurduğunu daha sonrasında Veli Küçük’e devrettiğini itiraf etmiştir. Jitem aracılığıyla birçok faili meçhul cinayetin sorumlusu olan Veli Küçük aynı zamanda Dink davasında Kemal Kerinçsiz’in yanında aktif rol oynamıştır ve Hrant Dink’i tehdit eden şahıslardan biridir.

• Levent Ersöz: Emekli Tuğgeneral, 2002-2004 Jitem başkanlığını yapmıştır.

• Sevgi Erenerol, Alpaslan Türkeş döneminde MHP’den milletvekilliği adaylığını koymuştur. Türklük mirasını koruma ve yayma adı altında Kemal Kerinçsiz vb. yandaşlar eşliğinde Ayasofya Derneği’ni kurmuştur. Aynı zamanda milliyetçi hareketle yakinen bağlantılı olan, Doğu Ortadoks Klisesi’nin bile tanımadığı, dinle de pek alakası olmayan Türk Ortodoks Patrikhanesi’nin basın sözcüsüdür.

• Oktay Yıldırım: Emekli Özel Harpçi, Kuvayi Milliye internet gazetesinde yazardır, birçok ulusalcı eylemin aktif katılımcısıdır, Elif Şafak protestolarında da aktif rol almıştır.

• Ali Serdar Saçan: Son 2 aydır sevgimizi, saygımızı eksik etmediğimiz Polis camiasındandır. İstanbul Organize Suçlarla Mücadele ve Kaçakçılık Şube Müdürlüğü eski müdürüdür. Örümcek Ağı operasyonunda üniversite öğrencilerine işkence yaptığı için meslekten ihraç edilmiştir.

Şimdi kızacağınız kısım başlıyor. Ulusalcılığın faşizme ulaştığı bu şahısların hapiste olmasına üzülür müyüm? Hayır! Bu şahısların olmayan bir örgütün davasından yargılanmış olmalarına üzülür müyüm? Evet! Bu insanlar neden yargılanmalıydı? İşkenceden, cinayetten ve görevi suiistimal etmekten.

Bu dava sürecinde haksız yere yargılanan başka isimler de var. Bu kısmı es geçmiyorum tabi ki. Kurunun yanında yaş da yanar misali hepsi haksız yere yargılanmış yada hüküm giymiş olmanın sonuçlarını yaşıyorlar. Her şeyi geçtim, Ergenekon davasında solcu gazeteci ve Ergenekon hakkında kitap yazmış Ahmet Şık da yargılandı. (Ahmet Şık vakti zamanında 301. Maddeden ötürü de yargılanmıştı.) Yukarıda saydığım isimlerle Ahmet Şık’ın aynı örgütte yer alabileceğine inanabiliyor musunuz? Ergenekon’un içinin kofluğu sadece bu örnekle bile açıklanabilir.

Peki bizim burada dikkat etmemiz gereken nedir?

• Taraf olayım derken bertaraf olmayalım. Davada mağdur(!) olan isimleri değil, davanın asılsızlığının ve usulsüzlüğünün haksızlığını savunalım.

• Bu dava milliyetçi eski devletle, abdestli yeni devlet arasındadır. Seçeceğiniz tarafa dikkat! Azınlık katili bu insanların hükmünü yine kendi görüşü dışında tüm görüşleri suç sayan bir devlet tarafından veriliyor. Ulusalcı mıyım, dinci miyim, neyim diye düşünmeden, sadece ve sadece davanın usulsüzlüğü konusunda direnmek gerektiğidir naçizane fikrim.

• Bu dava, içerisinde bulundurduğu isimlerden ötürü, Doğu’da yarım asırdır zulüm görmüş halkın umut kapısı oldu. Haliyle bu isimlerin almış olduğu cezalar, asit kuyularında çocuklarının kemiklerini arayan ailelerin yüreğine su serpti. O aileleri “vicdansız” olarak tanımlamak benim vicdanıma sığmıyor. O ailelere bu davanın çözüm olmadığını anlatmak da, ne şu an içeride hüküm giyen eski devlete, ne de hükmü veren yeni devlete düşüyor, yani görev yine bizde.

Son olarak temennim şu ki, Ergenekon davasının usulsüzlüğü gün açığına çıksın, haksız yere yargılananlar serbest kalsın, haksız yere yargılanmasına rağmen zamanında çok ağır suçlar işlemiş olanlar da alakalı davalardan yargılansın. Utopik bir istem; ama doğrusu budur.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s